Szanowni Mieszkańcy – Odbiorcy usług kanalizacyjnych
Pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Pieniężnie bardzo często wzywani są do usuwania zatorów powstałych na sieciach kanalizacji sanitarnej. Ze studzienek kanalizacyjnych wyciągane są np. szmaty, materiały higieniczne (chusteczki, ręczniki, pampersy, wkładki , itp.), buty, mopy, butelki, odpady kuchenne i wiele innych przedmiotów, które zamiast do śmietnika trafiają do kanalizacji.
Mieszkańcy, którzy wrzucają odpady do sieci kanalizacyjnej nie tylko narażają Przedsiębiorstwo na dodatkowe koszty utrzymania sieci kanalizacyjnej poprzez konieczność angażowania pracowników i specjalistycznego samochodu do jej czyszczenia ale również w wyniku zapchania sieci kanalizacyjnej narażają siebie i swoich sąsiadów na zalanie piwnic czy łazienek, a co za tym idzie nieprzyjemny zapach.
Odpady wrzucone do kanalizacji sanitarnej często prowadzą do uszkodzenia pomp przepompowni, czyli obiektów, które tłoczą ścieki. Wrzucona butelka lub szmata wplątana w pompę przepompowni sprawia, że ulega ona uszkodzeniu, a działanie pompowni zostaje zatrzymane. Często usunięcie awarii związane jest z dużymi kosztami wymiany pompy bądź jej naprawy, za którą zostaną obciążeni wszyscy mieszkańcy płacąc rachunki za odprowadzane ścieki. Wszystkie koszty związane z przywracaniem do prawidłowego funkcjonowania sieci kanalizacyjnej obciążające PWiK ujęte są w taryfach za ścieki i mają odzwierciedlenie w cenach jednostkowych odbieranych ścieków.
Zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych:
1) odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym;
2) odpadów płynnych niemieszających się z wodą, a w szczególności sztucznych żywic, lakierów, mas bitumicznych, smół i ich emulsji, mieszanin cementowych;
3) substancji palnych i wybuchowych, których punkt zapłonu znajduje się w temperaturze poniżej 85 ºC, a w szczególności benzyn, nafty, oleju opałowego, karbidu, trójnitrotoluenu;
4) substancji żrących i toksycznych, a w szczególności mocnych kwasów i zasad, formaliny, siarczków, cyjanków oraz roztworów amoniaku, siarkowodoru i cyjanowodoru;
5) odpadów i ścieków z hodowli zwierząt, a w szczególności gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek;
6) ścieków zawierających chorobotwórcze drobnoustroje pochodzące z: a) obiektów, w których są leczeni chorzy na choroby zakaźne, b) stacji krwiodawstwa, c) zakładów leczniczych dla zwierząt, w których zwierzęta są leczone stacjonarnie na choroby zakaźne, d)laboratoriów prowadzących badania z materiałem zakaźnym pochodzącym od zwierząt.
– (art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r.o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – Dz. U. z 2024, poz.757)
Przypominamy również, że „Zabrania się wprowadzania wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej”.
(art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r.o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – Dz. U. z 2024, poz.757)